≡ Menu

Oh my, I have been so busy with my craft orders, I’ve been getting up at 3 and 4 am to ensure completion by the committed deadlines! As a result, I haven’t sent out many blog articles, but I’m back on track! I was pleasantly surprised by the amount of orders, but my household was not prepared. Before the next holiday season, I’ll have freezer meals, and home canned meal helpers ready to go! A meal solution I enjoy during busy days, is making a “one pot wonder” meal, and I just created a new one last night. It’s delicious!

[click to continue…]

{ 2 comments }

Buying Bulk in Small Batches

Farmers Market Bulk Produce

How do you buy bulk in small batches? Isn’t that an oxymoron? There are a couple of ways to get food at bulk prices without committing to large amounts at one time . . . and here’s how.

[click to continue…]

{ 0 comments }

baking.picture

Making your own breads, granola bars, cookies, and other baked goods not only means you have a more delicious and healthier product, but you are saving money as well. Since it’s my goal to squeeze every penny I can from the grocery budget, I buy base baking supplies in bulk. Let’s do a general price comparison.

[click to continue…]

{ 0 comments }

chickenstock.1

I was at our Classical Conversations homeschool group, from 8:40-3:30, including travel time. My family likes to eat at 5 p.m., so I needed a solution. Before I left for our group, from the freezer I took homemade, frozen stuffed red bell peppers. When I got home, I threw the peppers in the oven, made a quick salad. Then I got in the mood to be industrious, so I decided to make stock, since it only takes 30 minutes to cook. Yes, 30 minutes using raw, frozen chicken, and vegetables.

[click to continue…]

{ 3 comments }

slicer

I’m always on the hunt for ways to beat the system in paying high grocery prices. Shopping in bulk and cooking from scratch are my two top thrifty ways to get around a big grocery bill. My latest find was bulk lunch meat for $3.81 a pound, for really nice quality roasted turkey breast. Much better than the $8-$9 a pound prices a the deli counter. But, the catch was, I had to buy an almost 9 pound cooked, unsliced turkey breast.

[click to continue…]

{ 0 comments }