≡ Menu

Buying Bulk in Small Batches

Farmers Market Bulk Produce

How do you buy bulk in small batches? Isn’t that an oxymoron? There are a couple of ways to get food at bulk prices without committing to large amounts at one time . . . and here’s how.

[click to continue…]

{ 0 comments }

Dehydrated Banana Chips

 

IMG_20160221_200710655

Making your own dehydrated fruit as opposed to buying, is a big money, and calorie saver. Store bought dehydrated fruit is often coated with sugar, and the bananas, well they actually fry those. I never add sugar to my dehydrated fruit, and I certainly don’t fry my bananas before drying. Dehydrating bananas is quick, and easy.

[click to continue…]

{ 0 comments }

Canning Lemonade Concentrate

IMG_20160112_064846948

When I was younger, I always thought of lemons as a summer fruit. Maybe it’s lemonade to blame, since it’s typically pegged as a summer beverage.  But lemons are indeed a winter fruit, and I like to stock up when produce is in season. Each winter I make gobs of dehydrated lemons for the year, since I use them in my water every day. I was running low, and was hoping for a good price. I ended up with a 44 pound box for $10. With 44 pounds, I could surely get my year’s supply of dehydrated lemons, and extra for experimenting.

[click to continue…]

{ 0 comments }

IMG_20151209_121743457

* This post is the last in my “Make Ahead Holidays” series. See other articles in this series on making pies, mashed potatoes, cookies, and other holiday fare at www.preservedhome.com. 

I recently got two deals on sweet potatoes. One was 35 cents a pound, and the second deal was 28 cents a pound. I sold a good portion of the first batch, but kept all of the second batch, which was 40 pounds. How I wish I would have bought yet another box, but maybe I can snag a deal at the farmers market soon. How do I use sweet potatoes? In many, many delicious ways.

[click to continue…]

{ 0 comments }

IMG_20151202_130623492

I accidentally bought 67.5 pounds of cabbage. A vendor showed me a giant box of cabbage and told me it was $10, and looking at the enormity of the box, clearly it was a good deal. I didn’t know the exact calculation until I hauled it home, weighed the cabbage, and realized I had only paid 14 cents a pound. I was exited about the deal, but then I looked at all that cabbage, and realized that was my life for the next two days. My first go to in putting up this bounty was sauerkraut.

[click to continue…]

{ 2 comments }